ZEDPREX KAPSÜL YAN ETKİLERİ

ZEDPREX KAPSÜL YAN ETKİLERİ
Zedprex kapsül anti depresan ilaçlar grubundandır. İçeriğindeki etken fluoksetin maddesi depresyon tedavilerinde serotonin hormonu salgılayarak, eksilen serotonin hormonunu makul seviyeye yükseltmekte ve bu tedavi süresi içinde hastanın rahatlamasına yönelik uygulanmaktadır. Ancak diğer ilaçlar gibi Zedprex kapsülünde hasta üzerinde etkili olan bazı yan etkileri görülmektedir. Bu yan etkiler hastanın bünyesine göre değişkenlik göstermekte ve genellikle hafif olarak seyretmektedir. Fakat bazı hastalarda daha ciddi yan etkiler görülmekte ve bu yan etkiler hastanın yaşam kalitesinde düşüşe neden olabilmektedir.
Zedprex kapsülün hafif yan etkileri arasında ilk göze çarpanı uyku problemleridir. Bu dönemde hasta uykuya aşırı eğilim ya da uykusuzluk hissedebilir, ayrıca iştah kaybı ya da iştahta aşırı artış görülebilir. Bunların yanı sıra ağız kuruluğu burun tıkanıklığı yahut burun akıntısı yaşayabilir. Cinsel isteksizliğin yanı sıra sinirlilik hali, baş dönmesi ve buna bağlı olarak mide bulantısı hissedebilir. Bu yan etkiler hafif olarak değerlendirildiği için bu aşamada tedavinin yarıda kesilmesi önerilmez.
Zedprex kapsül bazı hastalarda daha ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Ruh halinde gel-gitler yaşayabilen hasta, konsantrasyon kaybı ve dikkat dağınıklığı yaşayabilir. Saldırgan davranışlar sergileyebilir ve hem kendisine hem de çevresine zarar verme şeklinde tavır sergileyebilir. Bu yan etkilerden en az biri dahi fark edilmişse hemen ilaç kullanımına son verilmeli ve hasta en yakın sağlık kurumuna götürülerek durumu kontrol altına alınmalıdır.

zenprex

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.