YASMIN YAN ETKİLERİ

YASMIN YAN ETKİLERİ

   Doğum kontrol ilaçları içinde en çok kullanılanı Yasmın’dir.  Günümüzde birçok evli çift Yasmın adlı ilaç ile sağlıklı bir doğum kontrol uygulaması gerçekleştirmektedir. Ancak her ilaç kullanımında olduğu gibi Yasmın kullanımında da bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.

Yasmın adlı ilacın en çok tedirginlik yaratan yan etkisi olarak duygusal değişimler gelmektedir. Tamamen hormonal dengeye uyarlı bir ilaç olan Yasmın, bazı durumlarda kullanıcının depresif reaksiyon göstermesine ve ruhsal olarak hassaslaşmasına neden olabilmektedir.

Yasmın’in diğer bir yan etkisi ise kilo artışı olarak saptanmıştır. Eğer kullanıcının aile geçmişinde obezite vakaları görülmüş ise bu olasılık daha da artmaktadır. Ayrıca migren ve baş ağrısı da diğer bir yan etkisidir. Özellikle ilaca alışma evresinde sık karşılaşılan bu durum, kullanıcının bünyesine göre ileri dönemlerde ortadan kalkmaktadır.

Doğum kontrol ilacı olan Yasmın’in diğer yan etkilerinden birisi de mide bulantısı ve karın ağrısıdır. Vücuttaki hormonal değişikliğe karşı sindirim sisteminin reaksiyon göstermesi olarak açıklanan bu durum devam ediyorsa, doktor ile iletişim kurularak bildirilmesi gerekmektedir.

Yasmın’in en çok huzursuzluk yaratan yan etkisi tüylenmedir. Bazı bünyelerin tüylenmeye daha meyilli olduğu durumlarda ilaç kullanımına başlanılması bu durumu tetiklemekte ve tüylenme süreci hızlanmaktadır.

Yasmin’in hafif yan etkileri doktor ile görüşülerek uygun gördüğü takdirde kullanımına devam edilebilir ya da farklı bir doğum kontrolü yöntemi tercih edilebilir.

Yasmin doğum kontrol ilacı yan etkileri hakkında çoğu zaman sorular yasmin kilo aldırıyor mudur. Sizin için araştırıp yukarıda belirtmiş olduğumuz yan etkiler dışında bir gelişme yoktur.

yasmin yan etkileri

yasmin yan etkileri

Google Reklam

Yorumlar

 1. sevil diyor ki:

  Merhaba; yasmin’i daha once hic kullanmadim.yeni evliyim korunmak amacli kullanmak istiyorum. Fakat doktora gitmeden almak dogru mudur?eczaneye danistim herhangi bir sakincasi yok dedi.Esimle korunmadan iliski yasadik.tam birleşme yasayamadik henuz bakireyim.fakat esim bosaldiktan sonra vajinamin ustunde bir miktar oldugunu gordum ve hemen silip yikadim.ertesi gun yani yaklasik 17 saat sonra norlevo ictim.hamile kalma riski var midir? Kanamadan sonra adetimin ilk gunu yasmin icsem olur mu?

  1. admin diyor ki:

   Sevil hanım; Yasmin genellikle tavsiye edilen bir doğum kontrol ilacıdır. Kanamanız başladığında kadın doğum doktorunuza başvurursanız en mantıklı kararı vermiş olursunuz.

  2. yasemin diyor ki:

   sevil hanım
   ben yaklaşık 9 ay kullandım yasmin’i. ve hiç bir yan etkisini görmedim. başlamadan önce doktora danıştım kimyasal bileşimi en az olan ve yumurtalıklara zarar vermeyen bir ilaç olduğunu söyledi bana. adetin ilk günü başlıyorsun. ilaç bitiminden sonra 7. gün tekrar başlıyorsun. sizin yinede doktora danışmanızda fayda var. ayrıca ertesi gün hapı da bir doğum kontrol ilacı ve bakire olduğunuz için hamile kalma şansınız yok.

 2. Nur diyor ki:

  Merhaba, ben bu ilacı adet sorunlarımla alakalı kullanıyorum. Ve en çok merak ettim şey bu ilaç bana kilo aldırır mı? Bu bir yan etki evet ama yani kilo aldırması mümkün mü hiç bırakmazsak, açıkçası sırf kilo aldırma ümidiyle devam ediyorum buna .

  1. admin diyor ki:

   Her ilaç her insanda farklı yan etkilere sahiptir siz kilo almak için bu tedavi yöntemini kullanmayın.

 3. ceyda diyor ki:

  Merhaba oncelikli olarak burda yayinlamazsaniz sevinirimm…1,5 ay sonra evlenecegim icin yasmin kullanmaya basladim yukaridaki yazilan hicbir yan etkisi olmadi fakat reglyim bittikten sonra cok az miktarda leke geliyor ve regly doneminiz yaklasirken gogusleriniz biraz siser ve acir ya ayni o sekilde durum…reglyim biteli bir hafta oldu aradan kisa bir sure gecmesine ragmen goguslerim aciyor…sizce yan etkisimi??

 4. fatoşşş diyor ki:

  merhaba ..ben 30 yaşındayım ben 19 yaşında pko rahatsızlığım ortaya çıktı sivilce sorunlarımdan dolayı doktora gittiğimde pko var yasmin ilacını verdi ve ben 8 yıl boyunca kullandım son 3 yıldır kullanmıyorum..ağustosda düğünüm var 2-3 aydna beri aşırı sivilce sorunlarım çıktı eskisi gibi..yasmin kullanmak istiyorum ama herkes çocuk olmuyor diyolar kanser oluyosun diyorlar ayy bunları duyunca ne yapcağımı şaşırdım…doktora gidiyorum bazıları öneriyor bazılarıda önermiyor …ne yapacağımı şaşaırmış durumdayım

 5. eceaslan diyor ki:

  merhaba bn eşimle sadece analdan yaptık arka kısmı sadece acmayacalıstı ve bakıreyım fazla zorlamadan btrdk ve bn duş aldım. ıkı gundur vajınadan sureklı kasıntı ve akıntı var hamıle kalmıs olabıulır mıyım

 6. eceaslan diyor ki:

  merhaba bn eşimle sadece analdan yaptık arka kısmı sadece acmayacalıstı ve bakıreyım fazla zorlamadan btrdk ve bn duş aldım. ıkı gundur vajınadan sureklı kasıntı ve akıntı var hamıle kalmıs olabıulır mıyım

  1. admin diyor ki:

   Ne demek istediniz anlayamadım.

Google Reklam