YASMIN YAN ETKİLERİ

YASMIN YAN ETKİLERİ

   Doğum kontrol ilaçları içinde en çok kullanılanı Yasmın’dir.  Günümüzde birçok evli çift Yasmın adlı ilaç ile sağlıklı bir doğum kontrol uygulaması gerçekleştirmektedir. Ancak her ilaç kullanımında olduğu gibi Yasmın kullanımında da bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.

Yasmın adlı ilacın en çok tedirginlik yaratan yan etkisi olarak duygusal değişimler gelmektedir. Tamamen hormonal dengeye uyarlı bir ilaç olan Yasmın, bazı durumlarda kullanıcının depresif reaksiyon göstermesine ve ruhsal olarak hassaslaşmasına neden olabilmektedir.

Yasmın’in diğer bir yan etkisi ise kilo artışı olarak saptanmıştır. Eğer kullanıcının aile geçmişinde obezite vakaları görülmüş ise bu olasılık daha da artmaktadır. Ayrıca migren ve baş ağrısı da diğer bir yan etkisidir. Özellikle ilaca alışma evresinde sık karşılaşılan bu durum, kullanıcının bünyesine göre ileri dönemlerde ortadan kalkmaktadır.

Doğum kontrol ilacı olan Yasmın’in diğer yan etkilerinden birisi de mide bulantısı ve karın ağrısıdır. Vücuttaki hormonal değişikliğe karşı sindirim sisteminin reaksiyon göstermesi olarak açıklanan bu durum devam ediyorsa, doktor ile iletişim kurularak bildirilmesi gerekmektedir.

Yasmın’in en çok huzursuzluk yaratan yan etkisi tüylenmedir. Bazı bünyelerin tüylenmeye daha meyilli olduğu durumlarda ilaç kullanımına başlanılması bu durumu tetiklemekte ve tüylenme süreci hızlanmaktadır.

Yasmin’in hafif yan etkileri doktor ile görüşülerek uygun gördüğü takdirde kullanımına devam edilebilir ya da farklı bir doğum kontrolü yöntemi tercih edilebilir.

Yasmin doğum kontrol ilacı yan etkileri hakkında çoğu zaman sorular yasmin kilo aldırıyor mudur. Sizin için araştırıp yukarıda belirtmiş olduğumuz yan etkiler dışında bir gelişme yoktur.

yasmin yan etkileri

yasmin yan etkileri

Yorumlar

  1. sevil diyor ki:

    Merhaba; yasmin’i daha once hic kullanmadim.yeni evliyim korunmak amacli kullanmak istiyorum. Fakat doktora gitmeden almak dogru mudur?eczaneye danistim herhangi bir sakincasi yok dedi.Esimle korunmadan iliski yasadik.tam birleşme yasayamadik henuz bakireyim.fakat esim bosaldiktan sonra vajinamin ustunde bir miktar oldugunu gordum ve hemen silip yikadim.ertesi gun yani yaklasik 17 saat sonra norlevo ictim.hamile kalma riski var midir? Kanamadan sonra adetimin ilk gunu yasmin icsem olur mu?

    1. admin diyor ki:

      Sevil hanım; Yasmin genellikle tavsiye edilen bir doğum kontrol ilacıdır. Kanamanız başladığında kadın doğum doktorunuza başvurursanız en mantıklı kararı vermiş olursunuz.

Sağlık ve Tıp