XANAX YAN ETKİLERİ

XANAX YAN ETKİLERİ
Xanax tablet beyinde ruhsal sorunlara yol açabilen kimyasalların dengelenmesi tedavilerinde kullanılan ilaçlar grubundandır. İçeriğindeki etken alprazolam maddesi, endişe ve kaygı duyularını harekete geçiren kimyasal üretimini dengeler ve hastanın sağlıklı düşünebilmesine yardımcı olur. Anksiyete, depresyon ve agorafobi tedavilerinde kullanılan Xanax tablet, bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler genellikle hafif olarak görülmekte, ancak narin ve vücut direnci zayıf hastalarda daha ciddi boyutlara varabilmektedir.
Xanax tabletin hafif yan etkileri uykuya eğilim ya da uykusuzluktur. Bunun dışında hasta baş ağrısı ve sersemlik hissi yaşayabilir. Sekse olan ilgisi azalır ve ışığa karşı hassasiyet hisseder. İştah kaybı ya da iştah artışı görülebilmekte ve buna bağlı olarak hastada kilo değişimleri fark edilebilmektedir. Konsantrasyon bozukluğu yaşayan hasta hafıza kaybı ya da unutkanlık yaşayabilir, halsizlik ve güçsüzlük hissedebilir. Bulanık görme ve konuşma bozukluğu gibi yan etkilerde hastalar tarafından bildirilmektedir. Bu yan etkiler hafif olarak değerlendirildiği için ilaç tedavisine devam edilmesi önerilir.
Xanax tablet bazı hastalar üzerinde kendisini daha ciddi biçimde hissettirmektedir. Normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama gibi ürolojik sorunlar dışında hastada sarılık belirtileri görülebilir. Bunlar dışında hasta öfke krizleri geçirebilir, halüsinasyon görebilir ve saldırgan ruh haline bürünebilir. Bu yan etkilerden birisi dahi fark edilirse hasta hemen bir sağlık kurumuna ulaştırılmalı ve kontrol altına alınmalıdır.

XANAX TABLET YAN ETKİLERİ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.