WELLBUTRİN YAN ETKİLERİ

WELLBUTRİN XL YAN ETKİLERİ
Wellbutrin XL tablet ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar grubundandır. İçeriğindeki etken bupropiyon hidroklorür maddesi, beyinde ilgili hastalığa neden olan kimyasalların dengelenmesine yönelik uygulanmaktadır. Majör depresif bozukluğu tedavisinde kullanılan Wellbutrin XL tablet bir takım yan etkilerin yaşanmasına sebep olmaktadır.
Wellbutrin XL tabletin hafif yan etkileri arasında ilk göze çarpan mide bulantısı ve kusmadır. Bunlar dışında bazı hastalarda uykuya eğilim görülürken, bazılarında ise uykusuzluk sorunları baş göstermektedir. Baş ağrısı ve ayağa kalkınca görülen baş dönmesinin dışında ağız kuruluğu, iştah kaybı ve kilo verme gibi yan etkilerde hastanın hayatını etkilemektedir. Bu yan etkiler yaşanılan hastalığın önemi ile mukayese edildiği zaman hafif olarak değerlendirileceği için bu aşamada ilaç tedavisine devam edilmesi önerilir.
Wellbutrin XL tablet bazı vakalarda daha ağır yan etkilerin görülmesine neden olabilmektedir. İstem dışı kasılmalar ve nöbet geçirme gibi yan etkiler dışında bazı hastalarda anormal düşünce ve hareketler fark edilmektedir. Cilt üzerinde görülen kaşıntı ve döküntüler haricinde hastaların bir kısmında görme bozuklukları ya da kulak çınlaması gibi şikâyetler bildirilmektedir. Bunların yanı sıra hızlı ve düzensiz kalp ritmi şikâyetleri ifade edilmekte, bazı vakalarda hasta halüsinasyon görebilmekte ya da bilinç bulanıklığı yaşayabilmektedir. Bu tür yan etkiler hastanın yaşam kalitesinde düşüşlere neden olabileceği için bu şikâyetlerden biri ya da birden fazlası aynı anda hissedilirse uzman sağlık desteği almak gerekebilir.

WELLBUTRİN YAN ETKİLERİ

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.