VENTOLİN İNHALER ETKİLERİ

VENTOLİN İNHALER ETKİLERİ
Ventolin inhaler alt solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar grubnundandır. içeriğindeki etken salbutamol maddesi, solunum yollarındaki kasların gevşemesini ve hastanın rahat nefes almasını sağlama amacı ile kullanılmaktadır. Hafif ve orta dereceli astım hastalarında gelişen atakların bastırılmasında ve astım belirtilerinin önlenmesi tedavilerinde kullanılmaktadır.
Ventolin inhaler tedavilerin hasta üzerinde bazı yan etkiler oluştuğu görülmektedir. Bu yan etkiler hastanın vücut direncine bağlı olarak gelişmekte ve genel olarak hafif düzeyde seyretmektedir. Ancak vücut direnci zayıf olan hastalarda yaşam kalitesinde düşüş yaşayacak boyuta varabilmektedir.
Ventolin inhaler’in hafif yan etkileri baş ağrısı ve baş dönmesidir. Bunların yanı sıra bazı hastalarda ellerde titreme ve sinirlilik hali görülebilir. Hastaların bir kısmında mide bulantısı ve kusma gibi bulgular tespit edilirken, bazılarında ise kas krampları fark edilmekte ağız ve boğazda tahriş olgusu yaşanmaktadır. Bu yan etkiler hafif olarak değerlendirildiği için bu aşamada ilaç tedavisinin devam etmesi önerilir.
Ventolin inhaler uygulanan bazı hastaların daha ciddi yan etkiler yaşadığı bilinmektedir. Dakikada 100 atış ve üzerindeki taşikardi, dilde ve dudaklarda görülen şişme, nefes almada güçlük ya da cilt üzerinde görülen kaşıntı ve döküntüler bunlardan bazılarıdır. Bu yan etkilerden biri ya da birden fazlası aynı anda hissediliyorsa, ilaç kullanımına son verilmesi ve hastanın en yakın sağlık kurumuna sevk edilmesi gerekir.

VENTOLİN İNHALER ETKİLERİ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.