THİNCAL YAN ETKİLERİ

THİNCAL YAN ETKİLERİ
Thincal kapsül obezite tedavilerinde kullanılan ilaçlar grubundandır. İçeriğindeki etken orlistat maddesi vücuttaki yağları parçalama ve yağ tutmaya elverişli enzimlerin kontrol altına alınması tedavilerinde uygulanmaktadır. Obezite ve kilo ile mücadele tedavilerinde uygulanan Thincal kapsül, bazı yan etkilere de neden olabilmektedir. Bu yan etkiler her hastada farklı özellik ve farklı düzeyde hissedilmek ile birlikte genel olarak hafif olarak seyretmektedir.
Thincal kapsülün hafif yan etkileri baş ağrısı ve yorgunluktur. Bunun yanı sıra hastaların bir bölümünde karın ağrısı ve ishal gibi yan etkiler fark edilmekte, bir kısmında ise şişkinlik ve rektum ile ilişkili ağrı durumları hissedilmektedir. Ayrıca diş ve dişeti problemleri de Thincal kapsülün yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu tür yan etkiler hastanın hayatında olumsuz etki yaratmayacağı ve yaşam kalitesinde düşüşe neden olmayacağı için ilaç tedavisine devam edilmesi önerilir.
Thincal kapsül bazı hastalarda daha ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Bunlar arasında sık tuvalete gitme ihtiyacı ve tuvalet istediğini kontrol edememe gösterilmektedir. Bunun yanı sıra iç çamaşırında görülen yağlı lekeler ve gaz ile birlikte kontrol edilemeyen yağlı akıntı da bildirilen yan etkiler arasında yer almaktadır. Hastaların bir kısmı dışkısında görülen turuncu ya da kahverengi yağ görünümünü ifade etmektedir. Bu tür yan etkiler hastanın sağlığında sorun teşkil ediyorsa bu durum doktor ile paylaşılmalı ve yeni bir yol haritası çizilmelidir.

thihal

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.