TETRALET YAN ETKİLERİ

TETRALET YAN ETKİLERİ
Tetralet kapsül antibiyotik ilaçlar sınıfındandır. İçeriğindeki etken tetrasiklin hidroklorür maddesi, vücuttaki bakteriler ile savaşarak hastalığın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Sinüzit, bronşit, bademcik iltihaplanması, zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde, üreme ve boşaltım sistemi hastalıklarının tedavisinde, frengi ve kene humması tedavilerinde kullanılmaktadır. Ancak diğer ilaç türleri gibi bazı yan etkilere de sebep olabilmektedir.
Tetralet kapsülün hafif yan etkileri vajinal kaşıntı ve akıntı, dilde görülen şişlik ve nefes almada yaşanan güçlüktür. Bunların yanı sıra mide bulantısı ve kusma da bildirilen yan etkiler arasında yer almaktadır. Ayrıca iştah kaybı ve kilo kaybı gözlemlenmektedir. Ağız içinde görülen pamukçuk benzeri yaralar, rektum ve genital bölgede görülen şişlik ve yara oluşumu ifade edilmektedir. Bu yan etkiler hafif olarak değerlendirildiği için eğer hastanın yaşam kalitesinde düşüş yaratmadığı sürece ilaç tedavisi devam edilir.
Tetralet kapsül bazı uygulamalarda daha vahim bulguların tespit edilmesine neden olmaktadır. Kolay çürük oluşumu ve kolay kanama gibi yan etkiler dışında, hastaların bir kısmı Tetralet kapsül tedavisi sürecinde kanlı ve sulu ishal gibi şikâyetleri bildirmektedir. Bu yan etkiler hayati önem taşıdığı için hastanın ilaç kullanımına son vermesi ve bir sağlık kurumu ile bağlantı kurması önemlidir.

TETRALET YAN ETKİLERİ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.