DİDERAL TABLET YAN ETKİLERİ

DİDERAL TABLET YAN ETKİLERİ

    Dideral tablet, kalp damar sistemini rahatlatarak sağlıklı kan akışının sağlama amaçlı tedavilerde kullanılan ilaç grubundandır. Genellikle hipertansiyon hastalarında, kalp ve damar sorunları yaşayan kişilerde, taşikardi durumunda, kalp krizi sonrasında kalbi koruma amaçlı ve kalp ritim bozukluklarında kullanılan Dideral tablet, bazı kullanıcılarda yan etkilere neden olmaktadır.

Dideral tabletin yan etkileri hafif düzeyde seyretmekle birlikte kullanıcının bünyesine göre farklılık gösterebilmektedir. Mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve ishal gibi yan etkiler en fazla görülen türdendir. Bu tür yan etkiler kullanıcının hayatına sorun oluşturmamakla birlikte, şiddetli seyrettiği durumlarda doktor desteği gerekebilir. Dideral tablet uykusuzluk, sersemlik hissi, huzursuzluk ve anksiyete gibi yan etkilere de neden olabilmektedir. Ayrıca saç dökülmesi ve iktidarsızlık gibi sorunlarda bazı kullanıcılarda görülebilmektedir.

Dideral tabletin daha ciddi yan etkileri düzensiz kalp ritmi, baş dönmesi, kalp yetmezliği ve taşikardi olarak bildirilmiştir. Kısa süreli hafıza kaybı ve halüsinasyon görme gibi sorunlara da neden olabilen Dideral tablet yüksek ateş, boğaz ağrısı ve grip belirtileri olarak da kendisini gösterebilmektedir. Ayrıca cilt üzerinde döküntü ve kaşıntı gibi yan etkilerde görülebilmektedir. Nefes darlığı hissi, el ve ayakların birden soğuması ya da ateş basması karıncalanma ve uyuşma hissi de görülen yan etkiler arasındadır. Göğüs bölgesinde ağırlık ve baskı hisside görülebilmekte, kullanıcı çoğu kez bu durumu kalp krizi olarak yorumlayabilmektedir.

dideral yan etkileri

dideral yan etkileri

Yorumlar

 1. Mustafa ÇAĞLAYAN diyor ki:

  Anlatılan yan etkilere ilaveten ,Yaklaşık 3 haftadır devam eden ciddi şekilde bronşit tarzı balgamsız beyaz köpük şeklinde tükürklü öksürük belirtisi görülebilir mi?(Göğüs polikliniğinde; ne filmlerde nede tahlillerde hiç bir şey çıkmadı, tedbiren 25 ampul iğne ve hava kullanılmasına rağmen, şiddetli öksürük kesilmeden devam ediyor.) Acil cevap verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin diyor ki:

   Anlattıklarımızın dışında herhangi bir yan etki durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 2. pandermea diyor ki:

  kısa bir süre önce rahatsızlığım sebebi ile kullandığım dideral tablet hafif yan etkiler dışında sorunların giderilmesine yardımcı oldu

 3. arasira kullanmak diyor ki:

  cok heycanlanacagim durumlarda kullaniyorum. duzensiz olarak… ciddi bir yan etkisi olur mu?

  1. admin diyor ki:

   Bu ilaca ne amaç ile başladınız. Doktorunuz ne önerdi size reçete dışına çıkmayın lütfen.

 4. fatma diyor ki:

  ben bu ilacı bi kaç hafta yarım yarım içtim bir zaman sonra btün almaya başladım sonra bu bende baş dönmesi başladı uyku yaptı hafif baş ağrısı yaptı.
  zaten bende migren vardı. çarpıntı vardı, hiper tansiyon vardı bunlar neden olmaya başladı ?

  1. admin diyor ki:

   Fatma Hanım; Saydıklarınız ciddi rahatsızlıklar mutlaka bir kardiyoloji doktorunuza başvurunuz.

 5. Nebahat Gümüş diyor ki:

  Dideral kilo yapar mı*

  1. admin diyor ki:

   Kilo her zaman yapmaz ancak yanında başka ilaçlarda kullanıyorsanız bu etken olabilir.

 6. zeynep diyor ki:

  Cok ileri derecede migrenim oldugu icin bu ilaca baslatti doktoru. Daha 12,gundur yarim iciyorum. Ve reglimde gecikme oldu (gecikmede 3.gunum ) bu ilacim yan etkisi olabilir mi?

  1. admin diyor ki:

   İlacın yan etkileri olabilir sonuçta vücudu yavaşlatan bir ilaç siz bir test yaparak bu duruma aydınlık getirebilirsiniz.

 7. onur diyor ki:

  2.5 yaşında kızım var goğsünde hemamjiom vardı hekım bu ilacı kullanmamızı istedi ysn etkilerini okuyunca tedirgin olduk acaba nasıl bir yan etkisi olabilir

  1. admin diyor ki:

   Doktorunuzun taavsiye ettiği ilaç en doğru ilaçtır.

 8. erdem82 diyor ki:

  ELLERİMDE TİTREME VARDI TROİD DEGERLERİ NORMAL CIKTI DİDERAL VE XETANOR ÖNERDİ NÖROLOJİ DR.

  SİZCE BU İLAÇLAR NE KADAR YARDIMCI OLUR BANA ( BU ARADA PANİK ATAK SORUNUMDA VAR BUNADA CÖZÜM OLACAGINI SOYLEMİŞTİM ) YAN ETKİLERİNDE ANKSİYETE YAPAR YAZMIŞSINIZ BİRAZ CELİŞKİYE DÜŞTÜM !??

  1. admin diyor ki:

   Erdem Bey; Doktorunuzun önerdiği ilaç dışındda herhangi bir ilaç kullanmayınız. Görüleen ilk yan etki durumunda ise size bu ilacı tavsiye eden doktorunuza başvurunuz.

 9. selen diyor ki:

  Merhaba.ben uzun zamandır dideral çeyrek tablet kullaniyorum ergun. gebelik riskim olabilir diye 2 aydır falan içimiyorum.ama şimdi sınava gireceğim ve kalp atış hızımız kontrol edemiyorum.pasiflora da pek ise yaramadı.acaba dideral i yine 1 hafta enazindan kullansam çeyrek tablet sorun olurmu?
  Acil yardım lütfen.Tskler.

  1. admin diyor ki:

   Doktorunuza sormadan ilaca tekrar başlamayınız.

 10. gizem diyor ki:

  ben migren için kullanıyorum diderali adet gecikmesi yaparmıı ???

  1. admin diyor ki:

   Gizem hanım Dideral yan etkilerinde böyle bir durum yok ancak siz doktorunuza sorarsanız daha net yanıt alırsınız iyi günler.

 11. yücel mehmet kayis diyor ki:

  3 yasinda bir kizim var.1 seneden bu yana dideral kullaniyoruz.hastaligi svt atak problemi.dakikada 260 akadar diktiği olmuştu.diderali düzenli kullanmaya basladigimizdan bu yana atak geçirmesi.yalniz çok agresiflesti.çok cabuk daraliyor.birde çok oksuruyor.öksürük kesilmiyor , hava kullanmamıza rağmen. Havanın içine de ventolin koyuyoz.tam geçti derken yine tekrarlıyor.dideral un yan etkisi olabilir mi?

 12. ahmet42 diyor ki:

  mrhaba.kalbmde rtim bozuklugu war ama kalpte yapisal bi sorun yok. doktr pskoljik dedi.ne ypblrm acaba

  1. admin diyor ki:

   Ahmet bey doktorunuz ne diyorsa doğrudur.

 13. nuri64 diyor ki:

  ellerim titremesi sonucu kan tahlili yapıtrdım hiper troid dediler dideral werdı doktor bu ilaç troidim acısından bir işe yarar mı? teşekkürler

 14. Ayfer diyor ki:

  Merhaba ,
  ismim ayfer … 27 yaşındayım . 1 yıl önce kusma şikayeti ile doktora gözüktüm . 1 hafta boyunca miğdem hiç bişe kabul etmemişti . lakin ; doktor bana kalp ritim bozukluğu var sende dedi . holter takıldı dideral kullandım bir süre… heyecan ve tartışmak kattiyen yasaklanmıştı .. ve 2 seans sonrası kontrollerim temiz çıkmıştı holter cihazına nazaran . ben geçen hafta yeniden rahatsızlandım kalbim haddinden fazla pompalama yapmaya başladı ve hiç fer’im kalmadı . hastaneye gittiğimde bana şu soruldu . “üzülüp , heyecan mı yaptın ?” ardından kardiyolojiye sevk edildim . ve dideral’e devam kararı alındı . her gün yarım alıyorum 1 kez . lakin ; doktor’un söylediğine göre ömür boyu kullanmam gerekebilir miş .
  BU DOĞRU MU ?
  SAYGILARIMLA /ayfer.

  1. admin diyor ki:

   Ayfer hanım bu konuda size en iyi doktorunuz yardımcı olabilir ve o ne diyorsa kesin doğrudur iyi geceler.

 15. AYŞE diyor ki:

  ben yaklaşık 10 yıldır taşikardi için dideral kullanıyorum fakat 2 gündür bende kaşıntı şeklinde allerji yapmaya başladı. sizce ne yapmam lazım? bu kadar zaman sonra allerji yapması normalmi?

  1. admin diyor ki:

   Dideral kullananlarda bu tür şikayetler oluyor siz bence doktorunuza baş vurun belki ilacı azaltır veya kesebilir.

 16. Aydan diyor ki:

  Ben dideral ilaç kullanıyorum migren şikayetiyle gittim bu ilacı verdiler ama 2 aydır regl olmuyorum sizce ilacın etkisi varmıdır düzenli olarak kullanıyorum sabah akşam yarım.

  1. admin diyor ki:

   Aydan hanım hamile olabilirsiniz bence bir doktora gidin.

 17. enise diyor ki:

  Iyi gunler 4 aylik kizim vat ve alninda hemanjoom var bu ilac tedavi ediyormu ameliyatsiz birde bebeklere bu ilac nasil veriliyor ?

  1. admin diyor ki:

   enise hanım bu durum biraz tıbbı bir konu buna en iyisi doktorunuza sormanız. O size detaylı bilgi verecektir.

 18. merve ates diyor ki:

  Ben yeni basladim ilaca sabah aksam yarim kullaniyorum sersem gibi oluyorum sol kalp kapakcigimda cökme var buda bazen atak seklinde nefes darligi ve ritim bozukluguna yol aciyo bu ilaci kullanirken alkol, sigara ve kafein iceren urunler kullanilirmi

  1. admin diyor ki:

   Merve hanım hiç bir ilaç alkolle tüketilmemelidir. sigara da büyük bir zarardır. Kafein içeren ürünler kahve haricinde ritim artırıcı redbull gibi bunlarda zararlıdır.

 19. tedirgin diyor ki:

  erkek arkadaşım tip 1 şeker hastası ayrıca hipertiroidi doktor dideral verdi ancak yan etkileride az değil hem hipertirodi ilacı hem dideral ağır olmaz mı tüm bu ilaçlar :( tedirginim ya

  1. admin diyor ki:

   Bu durumu doktor onayladıysa sorun olmaz.

 20. semiha diyor ki:

  ben bu ilacı daha önceden kullanıyordum bıraktım bu yakında gene çarpıntılarım başladı evde vardı içmeye başladım iyi geldi ama benim genelde akşamları tutuyor çarpıntı ve titreme bide kalbimin atışını beynimde duyuyorum nörolojiye gittim psikiyatriye gitmemi söledi ama daha gitmedim çarpıntım tuttumu hemen ölecekmişim gibi oluyorum bende tansiyonda var heyecan yapıyorum daha çok çarpıntım oluyorum aklımda hep ölüm korkusu ne yapmam lazım cevap yazarsanız sevinirim….

  1. admin diyor ki:

   Semiha hanım bu yazdıklarınıza en iyi sizin doktorunuz karar verebilir biz burada sadece ilaçların yan etkileri hakkında bilgi verebiliriz .

 21. Esat diyor ki:

  Toplum içinde bende rahatlıkla hareket edemiyorum konuşamıyorum bazen artık heyecan mı stres mi bilmiyorum o yüzden bu dideral ilacından kullanıcam sizce bi sakıncası olur mu sadece bu sebebten dolayı

  1. admin diyor ki:

   Doktor kontrolünde olduğu müddet bir sıkıntı olmaz.

 22. ?? rahat uyku olurmu sabah sınavmda zihnimde soruna yol açarmi aceba ?? diyor ki:

  merhabalar ben sınav stresi yaşiyorum sınav gecesi uyku problemim oluyor bu ilaci tavsiye ettiler faydasi olurmu siizce ?? rahat uyku olurmu sabah sınavmda zihnimde soruna yol açarmi aceba ??

 23. hüseyin diyor ki:

  hocam bana da bu ılacı verdı doktor kalbımde bı sorun cıkmadı ama carpıntım oluyodu bu ılac onerıldı kullanıyorum fakat son gunlerde bogazımda agrı nefes darlıgı var arada carpıntı yapıoyor neden acaba

  1. admin diyor ki:

   Hüseyin bey ilacı ne aralıkla kullanıyorsunuz bu hususta doktorunuzun verdiği tarife mutlaka dikkat edin.

 24. MERVE diyor ki:

  merhabalar, ben dün diderolden 40 mg dan günde 3 4 adet içilse zararı olur mu

  1. admin diyor ki:

   Merve hanım doz ayarlamasını doktorunuz yapması gerekir biz bir şey söyleyemeyiz.

 25. hatice başer diyor ki:

  hocam ben adet zamamnı aşırı stres ve başağrısı sıkıntısıyla doktora gittim bana bu ilacı verdi dideral ve yan ilaçlarla birlikte kullanmam şartmı kararsız kaldımelden geldiğince ilaçda uzak durmaya çalışıyorumççbide antidepresan etkisi var sanırım ..bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin diyor ki:

   Hatice hanım yan ilaçlarınız neler bilmiyoruz ancak bu ilacı size doktorunuz verirken söylemiş olmanız lazım aksi halde yan etkileri fazla olabilir.

 26. Selin diyor ki:

  Merhabalar heyecan stres sorunum yuzunden psikiyatrise gitmistim doktorum prozac ve dideral verdi. Diderali heyecan yaptigim zamanlarda almaya basladim ama bazen 5 taneyi bir seferde aliyorum sersemlik ve uyusma yapiyor ciddi bir sorun olur mu

  1. admin diyor ki:

   Selin hanım bu dozajı size doktor mu önerdi? yoksa kendiniz mi? bu şekilde kullanıyorsunuz.

 27. sezen diyor ki:

  Diderali simav için bir kereye mahsus kullanicam yalniz doktora gitmeden alacagim için doz ayarini yapamadim yarim doz mu tam mi almam gerekiyor. Ayrıca normalde ritalin ve avmigren kullaniyorum bu ilaçla birlikte alirsam bi sorun olustururmu?sinav stresinden sürekli migren ataklarim oluyor migren ilacini kullanmam gerek ve ritalini de düzenli kullanıyorum sinavdan önce birakmak istemiyorum bu durumda ucunu birlikte kullanmam ne derece dogru .teşekkürler….

 28. mustafa diyor ki:

  Panik atak nedeniyle doktora gittim dideral verdi sabah aksam yarım kullan dedi bu bende yan etki yapmaya başladı sersemlik, uykusuzluk gibi bıraktım 1 ay oldu ama saç dökülmesi durmak bilmedi aşırı derecede hapı kullanmadan önce böyle bir sorunum yoktu yardımcı olursanız sevinirim…

 29. mehveş diyor ki:

  5 gündür dideral kullanıyorum. doktorum migren için vermişti ama kalp ağrısı yapıyor bu normalmi yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

 30. hatice diyor ki:

  Hocam dulester ve dindersi kullanıyorum 6 gün oldu yanlız göğsümde baskı ateş basması el ve ayak larim birden buz kesmesi oldu kollarımda uyuşma baş dönmesi oldu kullaniyimmi kesiyimmi geçermi bu yan etkiler en kötüsü göğsümde sıkışma oluyo birde sanki göğüs ortasına kaynar şu dokuluyo tehlikesi varmı ne yapıyım ilginize tesekkurler dideral demek istedim yukarda yanlış yazılmış

 31. Elif diyor ki:

  Öğretmen adayiyim. Sunum yaparken amfide çok heyecanlaniyorum. Ellerde ve sesinde ciddi oranda titreme oluyor. Doktor diderali önerdi sunum sirasinda bisey olur mu?

 32. mervey. diyor ki:

  Merhaba. Ben ciddi migren agrilari gecirdigim icin doktoruma gittim ve dideral tedavisine basladik bugun. Fakat kilo almak istemiyorum bu en buyuk korkum ve uykuya kendimi vermek istemiyorum sinav hazirligindayim ilacin beni uyusturmasini istemiyorum. Uyku veya kilo yapar mi bu ilac ? Tesekkurler

 33. mutlu şen diyor ki:

  merhaba ben 5 gün önce doğum yaptım doğumdan hemen sonra bebeğimi taşıkardi ve solunum sıkıntısı yüzünden dideral tb başlandı 6 ay devam ediceğimi söylediler tedirgin olduk ömür boyu ilaca bağlımı kalacak bilgi verirseniz seviniriz teşekkürler

 34. ayşe diyor ki:

  Aynen saç dökülmesi bendede oldu geçmedi yardım olursanız sevinirim

 35. sibel45 diyor ki:

  Günlük 10mg dideral aliyorum kilo aldirirmi

 36. Ozan sertaç kaplan diyor ki:

  hocam mrb ben 24 Yaşındayim 2 senedir panik ayakla uğraşıyorum 1bucuk senemi ilaçsız geçirdim sorn zamanlar benıVolkiş sarstı doktorum bana dideral verdi yarım kullanıyorum demin elimi kalbimin üstüne kattığımda sanki kalp ritmim bir tuhaf atıyor sizce bu ciddi birlry mi ne yapmalıyım

 37. eser diyor ki:

  El titreme şikayeti ile basvurdum bir buçuk aydır dideral kullanıyorum birden kilo kaybı yasamaya başladım bundan dolayı olabilirmi

 38. TUĞÇE ŞİŞKO diyor ki:

  kasık agrısı nefes darlıgı ve hafıza kaybı zaman zaman yaşıyorm bırakmalımıyım ılacımı cipralexle beraber tuketıyorm

 39. ali diyor ki:

  İlaç Cinsel isteksizlik ve iktidarsızlığı ortaya çıkardı ama migren ağrılarım azaldı hemen hergün başım ağrıyordu şimdi bu ağrı haftada bir güne düştü. ilacı sabah bir akşam bir kullanıyorum doktorumun yazdığı bir ilaç..

 40. Namık Okuyucu diyor ki:

  Doktor hanım;51 yaşındayım. ben 3 yıldır doktoru tavsiyesiyle migren için bu ilacı günde 2 yarım olarak kullanıyorum. Son 1-2 yıldır sağ göğüs kafesimin altında hafif uyuşukla birlikte, özellikle ağır yemeklerden sonra seyreden ve sırta kadar vuran ağrı oluyor. Genel cerrahi ve fizyoterapiye gittim, ultrasonla bakıldı bir şey çıkmadı.Doktor gastrit olabilir deyip bana mide koruyucu verdi ama pek sonuç alamadım.Dideralin yan etkisi olabilirmi eğer öyleyse birden ilacı kesmem bir sorun çıkarırmı? teşekkür ederim

 41. meliha diyor ki:

  Merhaba ellerimdeki titremeyle ilgili nöröloji doktorunun verdigi dideral 40 tablet i 2 haftadır kullanıyorum son 3 gecedir ellerim tamamen uyuşmuş uyanıyorum prospektüste bu durumu ciddi değerlendirilmiş ne yapmalıyım

 42. Aleko diyor ki:

  5 senedir günde 1 unuttuğumda 2 bazen kafama göre extradan alıyorum yan etkisi hiç olmadı bu ilaç sporcularda
  doping olarakta geçiyor,yalnız bende gözlemlediğim nabız düşünce üşüme hissi artıyor,panik atak benzeri bir
  sorunum vardı bu ilaç sayesinde biraz psikolojikte olsa geçti kendime güven geldi

 43. kajal diyor ki:

  Benim ileri derece migrenim var doktorum sibelyum metpamid ve dideral i yarım olarak baslattı ama benim butun damagım şişti sizce normalmi bu ilaclar hastalıgıma etki edermi? Tesekkürler

 44. Benimde ellerimde kas problemine bağlı ellerimde titreme vardı yaklaşık iki yıldır dideral 40 mg. tablet kullanıyorum sabah 1/2 akşam 1/2 fakat baş dönmesi uyku bozukluğu sersemlik görme bozukluğu isteksizlik ve cinsel isteksizlik vs. olarak diyor ki:

  bence ilacı bırakmam gerekli çünkü yan etkisi çok fazla oldu.

 45. can diyor ki:

  Bu ilacı sosyal fobi nedenyle günde üç kere yarm alıyorm ama ilaç kalbimi ağrıtıyor ilaçtan dolayı olduğuna eminim ne yapmalıyım

  1. admin diyor ki:

   Dideral ilacı reçete dahilinde kullanılmalıdır; Mutlaka doktorunuza danışınız.

   1. ÜMİT diyor ki:

    bu ilacı bana psikiyatri doktorum yazdı kullanıyorum ama kafama takılıyor kalbe zararlı mı? eczacıma sordum kalbe zarar vermez aksine faydalıdır dedi. bende herhangi bir sorun yaşamadım sizinde görüşünüzü alabilir miyim kalbe zarar verme gibi bir ihtimal var mı?