DİANE 35 YAN ETKİLERİ

DİANE 35 YAN ETKİLERİ

    Diane 35 günümüzde birçok kadın tarafından kullanılan doğum kontrolü ilaçlarından birisidir. Amacı önemli olmak ile birlikte, Diane 35 ‘inde bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler kullanıcının yaşam kalitesini bozuyorsa, hemen doktor ile iletişim kurulmalı ve doktorun tavsiyesine göre tutum sergilenmelidir.

Diane 35 doğum kontrol ilacının yan etkilerinden bazılarını sıralamak gerekirse, memelerde büyüme, ağrı ve akıntı olabilmektedir. Genellikle 35 yaş öncesindeki kullanıcılarda bu yan etki sıkça görülmektedir. Diğer bir yan etkisi, ara kanama ve ilaç kullanımına başlanılması ile birlikte serviks salgısında değişim gözlemlenmektedir. Ayrıca vajinal enfeksiyon durumunda diğer bir yan etkisidir.

Farklı bünyelerde kullanımında farklı tepki gösteren Diane 35,ruh halinde huzursuzluk ve mutsuzluk gibi ruhsal etkilerde gösterebilmektedir. Ağlama nöbetleri, öfkeli ya da mutsuz ruh hali ve içe kapanma, en sık görülen yan etkilerinden bazılarıdır.

Diane 35’in sindirim sistemi ile ilgili yan etkileri, mide bulantısı, kusma ve şiddetli karın ağrısı olarak tespit edilmiştir. Sindirim sorunu yaşayan kullanıcılarda ishal vakaları görülmektedir, eğer bu tür sorunlar devam ediyorsa doktor ile iletişime geçmek önemlidir.

Diane 35 yan etkileri gözlerde hassasiyet, hızlı kilo artışı, deri döküntüleri ve kaşıntı olarak sıralanmaktadır. Kullanıcının bünyesi ile bağlantılı olan yan etkiler, bazı kullanıcılarda hiç görülmediği gibi bazı kullanıcılarda ise birden fazla yan etkisi görülebilmektedir. Görülen yan etkiler yaşam kalitesini bozacak düzeyde ise hemen doktor ile görüşülmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sağlık ve Tıp