CİPRALEX FİLM TABLET YAN ETKİLERİ

 

CİPRALEX FİLM TABLET YAN ETKİLERİ

    Cipralex film tablet, yetişkinlerde görülen depresyon belirtilerinde kullanılmaktadır. Agorafobi, majör depresif ruh hali, obsesif kompulsif gibi ağır depresyon vakalarında kullanılan Cipralex film tablet, bazı yan etkileri sebebi ile kullanıcıların hayatında sorun oluşturmaktadır.

Cipralex film tabletin yan etkilerinden hafif olanları ilaç kullanımını terk etmeyecek düzeydedir ve kullanıcının yaşam kalitesini olumsuz etkilemez. Mide bulantısı, kusma, ishal ya da kabız, uyku hali, huzursuzluk, baş dönmesi ve cinsel açıdan isteksizlik olarak kendisini gösteren yan etkiler, bünye ilaca alışması ile birlikte ortadan kalkmaktadır.

Cipralex film tablet, her kullanıcıda farklı yan etkiler gösterebilmektedir. Kullanıcının bünyesi ile ilgili olan bu durum bazen yaşam kalitesinde düşüşlere sebep olabilmektedir. Halsizlik, halüsinasyon görme, nöbet geçirme ve kasılmalar ciddi yan etkilerden bazılarıdır. Ayrıca şiddetli mide bulantısı ve kusma, ishal gibi yan etkilerde görülebilmektedir. Cipralex film tablet kullanıcısında bu yan etkilerden bir ya da birkaçı olursa, hemen doktor ile iletişim kurulup sağlık desteği talep edilmesi gerekir.

Bazı zayıf bünyeli insanlarda intihar eğilimi görülmektedir. Ayrıca kalp ritminde düzensizlik, huzursuz ve telaşlı ruh hali gözlemlenmekte, ayrıca kullanıcının ruh halinde hızlı değişim fark edilmektedir. Özellikle intihar eğilimi olan hastaların yalnız bırakılmaması, sürekli gözlem altında tutulması, gerekirse bir sağlık kurumundan yardım alınması önemlidir. Hastanın bu aşamada ilaca devam edip edemeyeceği konusunda en sağlıklı kararı, hastanın geçmişini takip eden doktor yapabilmektedir.

Cipralex Yan Etkileri

Cipralex Yan Etkileri

Yorumlar

 1. pandermea diyor ki:

  henüz bir haftadır kullanıyorum. mide bulantısı dışında ağzımda çok fazla salya artışı oldu ve sürekli esniyorum bu durum cipralex’in yan etkilerinden midir? yoksa başka bir sorunum daha mı var?

  1. admin diyor ki:

   Bu durum Cipralex yan etkileri arasında gösterilebilir. Fakat geçicidir bir durumdur devam ederse mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 2. sibel avcı diyor ki:

  ben de içmediğim zamanlarda beynimin içinde bir dönme ve bununla birlikte iç bulanması yapıyor neden acaba bu ilacı nasıl bırakıcaz

 3. figen diyor ki:

  Cipralexi kullanmaya basladigimdan beri alin bolgemde ve yuzumde asiri derece sivilce oldu ve iyilesmiyor giderek daha da artiyor. Acaba ilacin yan etkilerinden olabilir mi.

  1. admin diyor ki:

   Cipralex film tablet, her kullanıcıda farklı yan etkiler gösterebilmektedir. Cipralex kullanmadan önce de sivilceleriniz varmıydı?

   1. figen diyor ki:

    Hayir bu ilaci kullanmadan once alnimda hic sivilcelenme yoktu

 4. Merve diyor ki:

  Benim annemde bu ilacı kullanıyor. yaklaşık iki hafta oldu. Halsizlik ve mide bulantısı var. Sürekli yatmak istiyor ve mutsuz. Çok can sıkıcı :-(

 5. figen diyor ki:

  Hayir kullanmadan önce alnimda hic sivilcelenme olmazdı.

 6. ensar diyor ki:

  benim halam da bu ilacı kulanıyor ağızında acı tat hissediyor midesinde rahatsızlık hissediyor kalp atışı hızlanıyor bu ilaç dan olabilirmi çözümü nedir …

  1. admin diyor ki:

   Evet saydığınız belirtiler cipralex yan etkileridir. Eğer devam eder ve sürekli hal alırsa mutlaka bu ilacı veren doktorunuza danışınız.

 7. irsalimesel diyor ki:

  Bu ilacı kullanalı yaklaşık 5 ay oldu ve aşırı külo aldım bu ilacın bi yan etkisi olabilir mi

  1. admin diyor ki:

   Cipralex kilo aldırır ama aşırı şekilde aldırmaz.

 8. irsalimesel diyor ki:

  Bu ilaç külo yaparmı

  1. admin diyor ki:

   Fazla yapmaz dikkat etmek gerekli sadece.

 9. serap80 diyor ki:

  Bu ilacı tam 2 aydır kullanıyorum.Doktorum obsesif kompulsif teşhisi koydu.
  ilacın yan etkilerini ve kullanıcı yorumlarını okuyunca çok korkmuştum nasıl kullanacağım diye düşünürken korkarak başladım ve hiçte söylenenler gibi olmadı akşam yatmadan önce alıyorum takıntılarım gitti.
  Ayrıca kilo falan da yapmadı.Bence ilaçtan bu kadar korkmaya gerek yok .

 10. çiğdem diyor ki:

  ilacı yeni kullanmaya başladım ama baş ağrısı çekmekteyim bu durum bir yan etki midir? bu baş ağrılarım zamanla geçer mi?

  1. admin diyor ki:

   Baş ağrınız ilaçtan olabilir fakat şiddeti artar ise mutlaka doktorunuza danışınız.

 11. diazem diyor ki:

  Bu ilaca başlayalı 3 ay olacaktı fakat 4 gün önce bıraktım 2 gündür inanılmaz derecede baş dönmem var bu normal bir durum mu

  1. admin diyor ki:

   ilacı doktor kontrolünde alıyorsanız tablet bitmeden bırakmamanız gerekiyor. Kesinlikle doktorunuza baş vurunuz.

 12. Mirkan diyor ki:

  Bana 6 boyunca bunu kullanmam gerektiğini söyledi doktor ben şu an 2.günümdeyim ve 10mg’ın yarısını 6 gün boyunca 5mg olacak şekilde kullanmamı söyledi peki bunu kullanmam gerekiyor mu ya haplara bağlı kalmak istemiyorum ve bırakıncada bagımlı gibi bir etkisi varmı.

  Ve 2 gündür kullanıyorum yarım olarak 5mg mide bulantısı ve belli belirsiz bir çok az ama baş ağrısı var bu ilacın yan etkisi arasında var bunu kullanmalımıyım gerçekten?

  1. admin diyor ki:

   Bu ilaç kullananı yaşam kalitesini düşürür ancak çok ciddi derecede rahatsızlık verici ise doktorunuzla görüşerek bu sorununuzu çözebilirsiniz.

 13. kerem diyor ki:

  Iki haftadır kullanıyorum cildim çok kurudu normal midir

  1. admin diyor ki:

   Olabilir cilt kuruluğu mevsimsel de olabilir.

 14. cem diyor ki:

  ben de bu ilacı 1,5 aydır kullanıyorum. ilk iki hafta bahsedilen sıkıntılardan oldu ama hepsi geçti. şimdiyse tekrar baş ağrısı,titreme,yanmalı karıncalanma ortaya çıktı acaba normal midir …

  1. admin diyor ki:

   Lütfen bir doktora gidin.

 15. aşırı heyecandan dolayı dreksiyon sınavını geçip ehliyeti alamadımbiraz sakin olayım diye kullanacagm bu gün başlıyorum araç kullanımını nasıl etkiler diyor ki:

  Araba kullanmayı nasıl etkiler cipralex kullamaya başlıyorum panik ve heyecandan dreksiyon sınavını geçemiyorum bildiğim şeyi yapamıyorum sınav çok stres yapıyor kullanmalımıyım sizce.

  1. admin diyor ki:

   Bu konuda pek bilgimiz yok ancak denemekten zarar gelmez olmazsa siz yine doktorunuza sorun daha doğru olur.

Sağlık ve Tıp