ANAFRANİL YAN ETKİLERİ

ANAFRANİL YAN ETKİLERİ

    Anafranil draje, depresyon bulgularında, obsesif kompulsif, sosyal fobi, panik atak ve uykuda altını ıslatma durumlarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Basitçe antidepresan denilen Anafranil draje, bazı yan etkileri ile kullanıcının yaşam kalitesini düşürmektedir.

Anafranil drajenin yan etkileri şöyle sıralanmaktadır. Mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, kabızlık ya da ishal, ağızda pas tadı olarak belirtilmiştir. Ayrıca cinsel isteksizlik,  huzursuz ve sıkıntılı ruh hali, uyku bozuklukları da hafif yan etkileri arasındadır. Bulanık görme ve soğuk terlemenin yanında dikkatini odaklama güçlüğü de görülmektedir. Bu tür yan etkiler ilacın başlama aşamasında görülmektedir ve ileri dönemlerde bu yan etkiler ortadan kalkmaktadır.

Anafranil drajenin daha hassas bünyelerde daha ciddi yan etkiler gösterdiği bilinmektedir. İdrar boşaltımında sorun yaşama, bilinç kaybı, denge bozukluğu, konuşma ve görmede sorun yaşama gibi yan etkilerinin yansıra kas sertleşmesi, kalp ritminde düzensizlik gibi etkilerde ortaya çıkabilmektedir. Bu tür yan etkilerin olduğu durumlarda doktor ile iletişim kurulmalı ve sağlık desteği istenmelidir.

Bazı hassas bünyelerde çok daha ciddi yan etkiler kullanıcının hayatını sıkıntıya sokabilmektedir. Ruh halinde çalkantılı tutum, endişe ve korku, panik atak hissi, hiperaktif tutum sergileme ve intihar eğilimi çok ciddi yan etkilerdir.  Bu yan etkilerin biri ya da birden fazlası aynı anda görülüyorsa, hemen ilaç kullanımı kesilip bir sağlık kurumuna müracaat etmek gerekir.

Yorumlar

  1. sevda aldemir diyor ki:

    3 aydır kullanıyorum gerçekten etkisini gördüm elbette yan etkileri var ama artılarını düşününce rahatsız etmiyor